JAN SVĚRÁK

Výrazný český režisér porevolučního období je držitelem dvou Oscarů: za studentský film Ropáci (1989) a za nejlepší cizojazyčný film Kolja (1996). S celovečerním hraným debutem Obecná škola (1991) se probojoval až do nominací na Oscara.

Jan Svěrák vystudoval pražskou FAMU, katedru dokumentární tvorby. Mystifikačně-ekologický dokument Ropáci (1988) získal ve své kategorii i trofej nejprestižnější: studentského Oscara. O dva roky později realizoval Jan Svěrák celovečerní prvotinu Obecná škola podle scénáře svého otce. Úsměvné retro z poválečného Československa bylo nominováno na Oscara. Za akční fantasy Akumulátor 1 (1994) si z MFF v Benátkách v roce 1994 odvezl Cenu týdne kritiky. Vstřícného přijetí ze strany diváků se dostalo i českému road movie Jízda (1994). Porota 30. MFF v Karlových Varech udělila Jízdě hlavní cenu Křišťálový glóbus a Jan Svěrák si odtud odvezl rovněž cenu festivalových diváků. Po mezinárodním úspěchu filmu Kolja (1996), podle scénáře Zdeňka Svěráka  (kromě Oscara byl film oceněn Zlatým Globem) se Jan Svěrák začal věnovat přípravě náročného velkofilmu Tmavomodrý svět (2001), v němž společně se svým otcem složili hold českým pilotům, kteří v průběhu 2. světové války bojovali ve službách RAF. V roce 2004 natočil společně s Martinem Dostálem celovečerní dokument o svém otci  Zdeňku Svěrákovi  – Tatínek.

V roce 2007 vznikl opět podle scénáře Zdeňka Svěráka film Vratné lahve. Působivý příběh učitele v důchodu, který se nehodlá vzdát svých snů, se stal divácky nejúspěšnější filmem roku 2007. V kinech ho vidělo více než 1 200 000 diváků.  Film získal cenu diváků  na mezinárodním festivalu v Karlových Varech, v Hamburku, Ljublani a Cottbusu. Z úspěšné spolupráce s britským producentem Ericem Abrahamem vzešel jak Kolja, tak Tmavomodrý svět, Vratné lahve i loutková fantasy Kuky se vrací (2010), kterou Jan Svěrák realizoval s loutkami v živé přírodě a vzdal v něm hold dětské fantazii. Hudební pohádka Tři bratři (2014) se navrací k tradici klasické středoevropské pohádky a poprvé spojuje ve filmu tvůrce Svěrák – Uhlíř – Svěrák. Poslední režisérův film Po strništi bos (2017) o hrdinství a odvaze uzavírá tetralogii filmů o životě jednoho muže na pozadí dějinných událostí a společnou tvorbu Jana a Zdeňka Svěrákových.