JAN SVĚRÁK

Režisér Jan Svěrák je držitelem dvou Oscarů: prvního už za studentský film Ropáci a druhého za nejlepší cizojazyčný film Kolja. Se svým celovečerním hraným debutem Obecná škola – rovněž podle scénáře Zdeňka Svěráka – se kdysi probojoval až do oscarových nominací…

Jan Svěrák vystudoval pražskou FAMU, katedru dokumentární tvorby, kterou ukončil v roce 1988. Během studií natočil filmy Sbohem, nádražíčko, Však su vinař a dvě televizní cvičení: Rozhovor a Jak kominíci přinášejí štěstí. Jako talent, s nímž je třeba počítat, se projevil coby autor snímku Vesmírná odysea II, dramatu dvou důchodkyň ze zasněženého sídliště, v němž vzdal svůj první obdivně ironický hold americké kinematografii. Definitivním potvrzením jeho filmařských schopností byl mystifikačně-ekologický dokument Ropáci o zvláštním zvířeti ve zdevastované krajině severních Čech.

O dva roky později realizoval Jan Svěrák svou celovečerní prvotinu Obecná škola podle scénáře svého otce. Českou akční fantasy Akumulátor 1 o životní energii a upírské televizi napsal Jan Svěrák spolu s Janem Slovákem, členem divadla Sklep.

Vstřícného přijetí ze strany diváků se dostalo i českému road movie o zeleném kabrioletu a horkých letních hrách. Nízkorozpočtový snímek Jízda, jehož scénář napsal s Janem Svěrákem jeho bývalý spolužák z FAMU Martin Dostál, dosáhl od doby svého uvedení takřka kultovní obliby.

Stejně zdatně jako režisér si Jan Svěrák vede i coby producent: v roce 1991 byl jedním ze spolumajitelů produkční firmy Luxor a poté, začátkem roku 1995, založil vlastní produkční společnost Biograf Jan Svěrák, s. r. o.

Zde realizoval mimo jiné i svůj čtvrtý celovečerní film Kolja (1996), úspěšně uvedený ve více než čtyřiceti zemích světa, včetně Spojených Států a Velké Británie. Po mezinárodním úspěchu filmu Kolja, podle scénáře Zdeňka Svěráka (kromě Oscara byl film oceněn Zlatým Globem a získal 6 Českých lvů) se Jan Svěrák začal věnovat přípravě náročného velkofilmu Tmavomodrý svět (2001), v němž společně se svým otcem složili hold českým pilotům, kteří v průběhu 2. světové války bojovali ve službách RAF. Tmavomodrý svět získal 5 Českých lvů, včetně ceny pro Jana Svěráka za režii a ČL pro divácky nejúspěšnější film.

V roce 2004 natočil společně s Martinem Dostálem celovečerní dokument o svém otci Tatínek s podtitulem Mramorizace Zdeňka Svěráka.

V úspěšném tandemu, který Jan vytvořil s britským producentem Ericem Abrahamem, vznikl i další snímek Vratné lahve (2007) – zakončující volnou trilogii započatou Obecnou školou a Koljou; o dětství, dospělosti a stáří očima Zdeňka Svěráka.

V roce 2006 se Jan Svěrák rozhodl poprvé produkovat snímek jinému režisérovi. V květnu 2007 byl tak do kin uveden nový film Alice Nellis Tajnosti.

Z úspěšné spolupráce s britským producentem Ericem Abrahamem vzešel jak Kolja, tak Tmavomodrý svět, Vratné lahve i loutková fantasy Kuky se vrací (2010), kterou Jan Svěrák realizoval s loutkami v živé přírodě a vzdal v něm hold dětské fantazii. Poslední snímek, hudební pohádka Tři bratři (2014) se navrací k tradici klasické středoevropské pohádky a poprvé spojuje ve filmu tvůrce Svěrák – Uhlíř – Svěrák.