Tmavomodrý svět

Hlavními postavami tohoto příběhu československých stíhacích pilotů za druhé světové války je dvojice přátel – František Sláma (OndřejVetchý) a mladší Karel Vojtíšek (Kryštof Hádek). Oba museli odevzdat svá letadla hitlerovcům, oba prchají do Anglie, oba bojují proti nepříteli, oba poznávají půvabnou Susan (Tara Fitzgerald)….

O nich, jejich druzích, a také o tom, jaká čekala naše zahraniční letce „odměna“ brzy po vítězném návratu do vlasti, vypráví tento koprodukční velkofilm osvědčené autorské dvojice Jana a Zdeňka Svěrákových.

„Dívám se na staré fotografie mladých hustovlasých mužů v uniformách československých stíhačů RAF a přemýšlím, jaký film bych to měl o nich napsat, abych postihl jejich obdivuhodný a s takovou samozřejmostí provedený čin. 

    Mám jednu jistotu: psát o druhé světové válce není samoúčelná výprava za akčností a dobrodružstvím, neboť ta válka byla zápasem dobra se zlem, byl to osudový boj o záchranu lidství, který mohl být také prohrán a který konec konců není dobojován. 

     A také vím, že ti dvacetiletí mladíci z fotografií se od ostatních vojáků té velké války odlišovali: šli do ní dobrovolně. Byli v nejlepším smyslu elitní…. 

    …Náš příběh by měl potěžkat tuto jejich odvahu, měl by zaznamenat přátelství mužů v ohrožení, jejich nejisté lásky a radosti v přestávkách krvavé války, jejich strach o život a posedlost létáním, měl by zažalovat i ten neuvěřitelný nevděk, který jim historie připravila po návratu domů-a při tom by měl být krásný.

Máme co dělat. 

Zdeněk Svěrák,
autor scénáře